NÁŘKY STARÉHO OLIGARCHY - knižní svitek

980 Kč
Skladem

Detailní informace

Detailní popis produktu

 

Přinášíme vám v unikátní formě knižního svitku 2500 starý text, který neztratil nic ze své aktuálnosti. 

 

Anotace 

Nářky starého oligarchy (známé také jako Ústava Athén) je anonymní starořecký spis, který vznikl kolem 5. století př. n. l. Jeho autor, často označovaný jako "Starý oligarcha", kritizuje demokratický systém tehdejší Athén, přičemž obhajuje oligarchii jako lepší formu vlády. Tento krátký text je zajímavý především svým sarkastickým tónem a unikátním pohledem na athénskou společnost z pohledu příslušníka vyšších vrstev, který se staví proti demokracii.

Spis se zabývá nedostatky demokratického systému, zejména tím, že moc je v rukou nižších vrstev, které podle autora nejsou dostatečně kvalifikované k vládnutí. Dílo je cenné nejen pro historiky, ale i pro ty, kdo se zajímají o politickou filozofii a o to, jak se kritika demokracie formovala už v antice.

 Ukázka

"Člověk žasne, proč na každém shromáždění dovolí každému mluvit úplně do všeho. Proč proboha nevyhradí toto právo pouze kompetentním a vynikajícím osobám? Jenže demokraté moc dobře vědí, proč nechávají do věcí mluvit každého, i toho největšího lumpa a vandráka. Kdyby totiž na shromážděních mluvili a rozhodovali jenom lépe situovaní občané, prospívali by tím sami sobě a mluvčí lidu by odešli s prázdnou. Zatímco tak, jak je to teď, kdy může povstat a mluvit každé pochybné individuum, také nakonec dostane, co je dobré pro něj a jemu podobné.     

Člověk hned namítne: jak jen může takové individuum vědět, co je pro něj a pro lid dobré? Demokraté ale dobře vědí, že hloupost jejich člověka, jeho přízemní pudy a snaha se jim zalíbit bude pro ně nakonec výhodnější než kompetence a inteligence rozumného muže, který je nemá v lásce. 
Státu demokratická správa zcela jistě neprospívá, ale lid si uchovává svoji vládu. Lid totiž netouží sloužit pořádku ve státě. Chce státu svobodně vládnout a nepořádek v něm ho moc nezajímá. Přesně to, čemu ty říkáš špatná správa věcí veřejných, posiluje svobodnou vládu lidu."     

Podrobnosti o produktu

NÁŘKY STARÉHO OLIGARCHY - knižní svitek
Rozměry 310 x 3000 mm
NÁŘKY STARÉHO OLIGARCHY - knižní svitek
Váha 325 g
NÁŘKY STARÉHO OLIGARCHY - knižní svitek
Počet stran 1
NÁŘKY STARÉHO OLIGARCHY - knižní svitek
Vazba Knižní svitek 
NÁŘKY STARÉHO OLIGARCHY - knižní svitek
ISBN 978-80-530190-4-0
NÁŘKY STARÉHO OLIGARCHY - knižní svitek
Rok vydání 2024
NÁŘKY STARÉHO OLIGARCHY - knižní svitek

Otázky pro překladatele Petra Šourka


Proč jsme se do 2 500 let starého textu pustili právě dnes?

 V Athénách proti sobě stály – stejně jako dnes – dvě strany. Jedni, kteří tvrdí, že na vládě se mají podílet všichni bez rozdílu. To jsou demokraté. A pak druzí, kteří si myslí, že vládnout by měli pouze lepší a schopnější, příslušníci elit, experti. Těmto elitářům se v Athénách říkalo oligarchové. Jinými slovy: bojovníci proti populismu jsou - athénskou terminologií - oligarchové. Naše akademické elity jsou oligarchické a vůbec každý, kdo si myslí, že politik má být expert na dané téma, je oligarcha – stoupenec vlády povolaných.

Jaký text na svitku je?

Barvitý popis athénského státního zřízení napsal kdosi – a my opravdu nevíme kdo – v druhé polovině 5. století před naším letopočtem. Náš název snad vystihuje, o co jde: "Nářky starého oligarchy aneb athénská demokracie očima lepšího člověka"

A teď to nejvtipnější: kdo ten prastarý text napsal a proč?

Autor nejspíš vůbec nebyl oligarcha. Typicky oligarchickou kritiku demokracie sepsal pravděpodobně demokrat, který se rozhodl ukázat, jak marné jsou naděje oligarchické strany.

 

 

Kdo je Petr Šourek 

Filozof, klasický filolog, divadelní a rozhlasový autor, režisér, publicista a překladatel. 

Pojďme společně s Petrem kousek proti proudu času: 

Ze staré řečtiny přeložil barvitý popis athénské demokracie: Nářky starého oligarchy – právě vycházejí formou knižního svitku v nakladatelství Bohemica Books (2024).  

V divadle se hraje Sokratova obhajoba od Platóna, kterou Petr upravil a režíroval a do hlavní role obsadil Jaroslava Duška. Ve své inscenaci Petr občas alternuje roli/ štěk psa. Sokratova obhajoba vyšla také na CD (Filosofia, 2023). Z latiny Petr přeložil jedno z největších děl světové literatury, Petroniův Satyricon (Academia, 2023), a to bez jediné poznámky pod čarou. Během pandemie natočil hravě filozofický film 0tázka nuly/ A Matter of Life and Math (2022) o tom, co se stane, když se naším cílem stane nula. 

Pro Švýcarský rozhlas napsal kapitalistickou pohádku Der mechanische Türke (2021) o práci na a pro umělou inteligenci.

Pro Milánské trienále2019 vytvořil polyekránovou intalaci Lithopy, kterou ocenila zvláštní cenou porota 2020’s Digital Dozen Awards Columbia University, NYC; pro kontext viz článek v The New York Times.

Pro Český rozhlas vytvořil řadu seriálů a pořadů, jako například Dějiny kapitalismu nebo pásmo z korespondence české princezny Alžběty Falcké a René Descarta. V letech 2017 – 2020 pro Vltavu tvořil řadu Reflexe Historie/ filozofie, poslechněte si třeba díl o 17. listopadu 1989

V roce 2012 Petr Šourek založil originální korupční cestovku Corrupt Tour, která se setkala s celosvětovým ohlasem. Na její okruhy vyrazily tisíce domácích i zahraničních turistů a spolu s nimi média, která zprostředkovala netradiční zážitek stovkám miliónů diváků, posluchačů a čtenářů po celém světě: The Wall Street Journal, The New York Times, BBC, Reuters, Associated Press, Frankfurter Allgemeine, Die Presse, ZDF, ARD, Fuji TV, Canal+, RAI3, The Frieze Magazine a mnohá další: The absurdity of Corrupt Tour is precisely the genius of this, and says a lot more about our society than the business itself (Rafat Ali, Skift). 

Cestovka stále funguje www.corrupttour.com a legálně vydělává na korupci.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz